Onko Stunttailu vaarallista?

Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo

Avatar
Bomber#1
Viestit: 2297
Liittynyt: Ti Elo 28, 2001 12:00 am
Paikkakunta: Kwaka(painava) ja Suzuki(matala) ja KTM(kilvetön)
Viesti:

Onko Stunttailu vaarallista?

Viesti Kirjoittaja Bomber#1 » La Loka 22, 2005 12:07 pm

Nyt kun kausi rupeaa olee päätöksessä(ainakin allekirjoittaneen osalta) niin tuli vain mieleen, et mitä tästä kaudesta on jäänyt käteen lippaamisten osalta?! :freak:

Listasin päässäni muutamia lippoja ja niiden seurauksia. Lopputuloksena oli murtunut sormi, nivelsiteet nilkasta paskaksi, kaksi kertaa selkänikamat paikoiltaan, oikea ranne sijoiltaan(tai murtunut?), häntäluu sai kipeetä, kantapäässä hiusmurtuma ja nyt viimeisin äksidentti sisäreidessä 15cm mittainen syvä haava. :nono:
Eipä tämä kausi 2005 ollut meikäläiselle mikään helmi. :freak:

Mites muita kuskeja on stunttaaminen vaurioittanut? :upto:
Viimeksi muokannut Bomber#1, La Loka 22, 2005 3:02 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
jacka
Viestit: 932
Liittynyt: Ti Elo 26, 2003 12:00 am
Paikkakunta: Vehkeet vaihtuu!
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jacka » La Loka 22, 2005 12:13 pm

Eipä ole pahemmin kaatuiltu... :upto: Ei ainakaan myönnetä, kun kukaan ei ole niiitä nähnyt niin ei niistä kannata puhua. :)

Kuva

Minähän en kaatuile koskaan. :lol:
Viimeksi muokannut jacka, Ma Loka 24, 2005 8:23 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

aksi
Viestit: 21
Liittynyt: Ke Huhti 20, 2005 12:00 am

Viesti Kirjoittaja aksi » La Loka 22, 2005 1:11 pm

Vasen jalkapöytä venähti jotenkin tossa yhessä lipassa kun tuli lennettyä stongan yli...sitten asfaltti ihottumaa on paranneltu pitkin kesää..
Pyörä paskana enemmin kuin ajossa :D

jtj
Viestit: 187
Liittynyt: Ti Heinä 29, 2003 12:00 am

Viesti Kirjoittaja jtj » La Loka 22, 2005 5:34 pm

Huhtikuussa jalka jäi pyörän alle vieläkin nilkkaa vihloo jos astuu huonosti, jotain pientä varmaan menny rikki.

Hc donitsista kaatuminen-> kytkinkahva teki kivan reijän pohkeeseen ja oli kuukauden mustelma/verslihalla. Nyt pohkeesta löytyy joku kova mötikkä mikä lie uusi lihas syntynyt?

Eli aika vähällä tää kausi selvittiin! :)

Avatar
Miguel
Viestit: 92
Liittynyt: To Syys 22, 2005 12:00 am
Paikkakunta: BMW!
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Miguel » Su Loka 23, 2005 8:14 pm

Piikin kanssa sattu pari kertaa niin että käveleminen tuotti tuskaa viikon/pari, mutta ison pyörän kanssa en oo jättäny jalkoja alle enkä vedelly endoja ympäri. Pienii kolhuja melkee joka kerta mutta ei mitään pahempaa.. mutta onhan tässä vielä ajokelejä jäljellä :upto:
www.miguh.com
¨Stoppies to me will always be the last true measure of a man's testicular fortitude¨ -Matt Gorka

Avatar
Sami***
Viestit: 209
Liittynyt: Su Elo 21, 2005 12:00 am
Paikkakunta: Yamaha, KTM, GasGas, Commencal

Viesti Kirjoittaja Sami*** » Ma Loka 24, 2005 1:13 am

Kerran kaaduin stuntatessa tänä kesänä ja sekin kävelyvauhdista. Mutta mä ajankin helvetin varovasti ja teen vaan sellasia temppuja mihin taidot riittää. Mopo ja äijä pysyy hyvin ehjänä, mutta huono puoli tuossa tyylissä on se, että ei opi oikeastaan ikinä mitään uutta... :D

Avatar
peppe1987
Viestit: 876
Liittynyt: Ke Huhti 23, 2003 12:00 am
Paikkakunta: 954rr -03

Viesti Kirjoittaja peppe1987 » Ma Loka 24, 2005 12:58 pm

Niin piikin kanssa joskus ympäri keulittu ja persehän siinä vähän kärsi mutta ei caparin kanssa oikeen mitään..antanut pyörän vaan mennä niin ei siinä itelle mitn käy... :cool:
Click here fo hot ass stunt videos!<br><br>-Back in the game - 16.8.2010<br>

Avatar
kawa6r
Viestit: 1623
Liittynyt: To Huhti 04, 2002 12:00 am
Paikkakunta: 2-kilpinen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kawa6r » Ma Loka 24, 2005 3:06 pm

:D Vähällä on selvitty, vaikka lippoja on tullut useita.
varsinkin highchair lippoja, mutta kumma kyllä niistä aika lepposasti maastoutuu. Kantapään sain kipeäksi, sitten noita mustelmia ja naarmuja on jaloissa jonkun verran.

Mä kanssa yritän olla tosi varovainen, oikeestaan pahin lippa lähti vauhti burniksesta kun rengas oli kankailla eikä siis enää hallussa, sehän saatiin ihan videollekkin. :)

jokainen voi arvata miten tässäkin käy...Kuva

Avatar
suizaki
Viestit: 98
Liittynyt: Ke Syys 28, 2005 12:00 am
Paikkakunta: musta k4

Viesti Kirjoittaja suizaki » Ma Loka 24, 2005 4:29 pm

Ei tainnu tuo kuvan ympyrähighchairwheelieburnis onnistua? :D
Itseäni en ole tällä kaudella telonut kuin crossipyörällä pari kertaa, ja niistäkin on selvitty naarmuilla...
Giksua ei ole vara kaataa, joten jokin treenimopo olis kiva, kunhan vain raha tilanne hieman parantuisi :freak2:
Tuurilla ne valtamerilaivatkin seilaa...

Avatar
kaitzu
Viestit: 270
Liittynyt: La Joulu 18, 2004 1:00 am
Paikkakunta: Kilogixxer, mönkkäri, fiddy...
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kaitzu » Ma Loka 24, 2005 8:20 pm

Yli menneiden keulojen seurauksena B-weekend jäi väliin, polvet turvoksissa/auki... vasen kerää vieläkin nestettä :nono:

Mutta, opin käyttämään suojia kikkaillessa :D

Avatar
jaket
Viestit: 2709
Liittynyt: Ti Touko 18, 2004 12:00 am
Paikkakunta: SPEED3 1050 & thunderace

Viesti Kirjoittaja jaket » Ma Loka 24, 2005 9:04 pm

Ei mitään. Seisten keula ympäri, istuen ympäri, endo sivulle muutaman kerran. Lehmän nahka on joutunut sijaiskärsijän rooliin. Ilman nahkatakkia vähän olis ihottumaa tullut.

Kerran olis mennyt loopatessa polvi, kun ajelin farkuilla helteillä, mutta jostain syystä laitoin ihan kokeeksi farkkujen alle rullalautapolvisuojat. Farkut paskana, mutta polvet ehjänä. :deal:

Jos pitää vauhdin hiljaisena ja pitää suojia, niin hyvin menee.

Oikeastaan enemmän vaurioita tulee toimistotöistä. Selkä jumissa, hartiat jumissa. Ranne paskana hiirestä.

Jos ei tee töitä, niin ei tuu mitään? :freak2:

JakeT
Sportbike is a amplifier for stupidity. One bad idea turns into fatality very fast.
------------------

Avatar
dudismi
Viestit: 276
Liittynyt: Ma Touko 30, 2005 12:00 am

Viesti Kirjoittaja dudismi » Ke Marras 09, 2005 2:11 pm

Itse en onnistunut edes pyörää kovinkaan monta kertaa kaatamaan joten ei niitä vammojakaan paljoa tullut.

Sen verran meni meni ympäri keuliessa että käden sain kipeäksi jokusesi viikoksi.

Ja 8 burnis loppui pyörän ylilentämiseen, josta vähän polvet auki ja hanskat rikki.

Ainiin. Sitten se satasta liikenteenjakajaan ja viikonloppu sairaalassa.



Muista lipoista ei mitään mainitsemisen arvoista ja sattuuhan sitä vieläkin, mutta ei manalla saa kuin mustelmia lipottaessa. :P

Avatar
-Ape-
Viestit: 2153
Liittynyt: La Tammi 15, 2005 1:00 am
Paikkakunta: Läjä romuja.

Viesti Kirjoittaja -Ape- » Ke Marras 09, 2005 2:53 pm

Satasta liikenteenjakajaan? Olikos kyseessä vaan joku perusälykäs idea vai veto?

Ja stunttailu ei ole vaarallista jos jaksaa vetää omien taitojen mukaan. Pari kertaa tuon tänä vuonna todenneena voisin ensi kaudella käyttää kyynär- ja polvisuojia. :upto:
"Kun lopulta kuolen, toivon että elämästäni saisi tehtyä todella viihdyttävän kirjan tai elokuvan."

Avatar
dudismi
Viestit: 276
Liittynyt: Ma Touko 30, 2005 12:00 am

Viesti Kirjoittaja dudismi » Ke Marras 09, 2005 4:20 pm

-Ape- kirjoitti:Satasta liikenteenjakajaan? Olikos kyseessä vaan joku perusälykäs idea vai veto?

Ja stunttailu ei ole vaarallista jos jaksaa vetää omien taitojen mukaan. Pari kertaa tuon tänä vuonna todenneena voisin ensi kaudella käyttää kyynär- ja polvisuojia. :upto:

Oltiin kaverien kanssa tulossa kahden aikaan yöllä kotiin päin ja oli "lievästi" pimeää ja sitten lähdin kisaamaan mukana ajaneen toisen detu kuskin kanssa 40 alueella täysiä ja sitten meni vaan jotenkin tajuamatta kurvi vähän pitkäksi ja eturengas otti osuman jakajasta ja hieman ilmaa allensa. Siitä alkoi armoton vispaus, pyörä alta ja armoton sivuluisu.


Saldona: Munuaisen repeytymä, lievä aivotärähdys, hetkellinen olkapään sijoilta meneminen ja muistoksi vajaa viisi senttinen arpi kyynärpäähän.

Avatar
Tessustelija
Viestit: 1391
Liittynyt: Su Syys 11, 2005 12:00 am
Paikkakunta: pc25, pc12, pv60
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tessustelija » Ke Marras 09, 2005 7:53 pm

Aika kovat stuntit dudismilla. tuo on vaarallista. :D . Piikkiset ovat kyllä ottaneet osumia, mutta eniten on tullu pevulla jälkiä, kun olen yrittäny hichair wheelieitä :lol: (ympäri yleensä)
Honda - Aja koko kausi!
Dt:n piikkirenkaat vanteineen kaupan
http://www.youtube.com/watch?v=2OT-LSG7JXw

Vastaa Viestiin