Takarattaan teko itse

Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo

sikavatukossa
Viestit: 41
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2013 5:31 pm

Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja sikavatukossa » Ke Tammi 22, 2014 5:01 pm

Moro

Semmosta kyselisin että onko tietoa miten "musta rauta" kestää takarattaana? Itsellä olisi työstökeskuksella ohjelma valmiina ja nyt enää materiaali pitää valita.

Zippaaja
Viestit: 844
Liittynyt: Ti Loka 04, 2005 12:00 am

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja Zippaaja » Ke Tammi 22, 2014 8:39 pm

Riippuu varmaan mustan raudan laadukkuudesta, mutta luulisihan tuon kestävän.Enemmän miettisin varmaan, että kestääkö ketjut.

sradder
Viestit: 421
Liittynyt: Ma Syys 17, 2001 12:00 am
Paikkakunta: 675 Daytona kadulle, K5 radalle ja GSXRi naftassa.

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja sradder » Ke Tammi 22, 2014 9:39 pm

Ratapyörissä käytetty paljon(?) alumiinisia tekeleitä, niiden ei tosin tarvitse kestää isältä pojalle. Mm. SKS Mekaniikka myy kattavasti raakarattaita, joissa hinta ja tarkkuus kohtaa.
I don't need Google. My wife knows everything.

Avatar
-Ape-
Viestit: 2153
Liittynyt: La Tammi 15, 2005 1:00 am
Paikkakunta: Läjä romuja.

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja -Ape- » La Tammi 25, 2014 11:46 am

Kyllähän se ketju kestää jos rattas on mitoillaan. Sehän olisi aika typerää suunnittelua tehtailta jos ketju kuluisi ratasta nopeammin. Ja takarattaallekkaan ei loppujen lopuksi tule mitään kamalia voimia. Ja mitä isompi ratas, sen isommalle alalle se paine jakautuu.

"Musta rauta" on aika venyvä käsite ja tarkoittaa millon mitäkin puhujasta riippuen. Perus konepajatavaraa ovat ainakin S235 ja S355, joissa numero tarkoittaa murtolujuutta. Tohon hommaan teräslaatu S355 passaa oikein hyvin. S235 on vähemmän lujaa, mutta toimii sekin aivan varmasti. Kuluu varmasti nopeammin, mutta ei sen kummempaa. Kyllähän sen huomaa että miten se ratas käytössä kestää. Ei siinä mitään räjähdystä missään tapauksessa tule. Tietysti rattaan koko vaikuttaa ja pyörä johon se tulee kiinni. 15 piikkinen takaratas 350rwhp pyörässä ei varmaan kestä kovin pitkään. :)

Mä itse teen tämän vuoden aikana testin että missä menee riittävän kestävyyden raja alumiinisessa takarattaassa stunttikäytössä. Testiin tulee EN AW-7075 ja EN AW-6082 seokset. 7075 on varmasti riittävän lujaa, mutta 6082 olisi puolet halvempaa.
"Kun lopulta kuolen, toivon että elämästäni saisi tehtyä todella viihdyttävän kirjan tai elokuvan."

tamyam
Viestit: 509
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2009 1:00 am

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja tamyam » La Tammi 25, 2014 1:36 pm

Hei !

Kyllä se on paska tai voitelemattomuus, mikä sen ketjun ja rattaat kuluttaa, ei teho !!!
Jutusteluketjut ahdetun pyörän ketjuista on ihan hanu...a

Ja, jos kuluisivatkin tuplanopeudella, niin mitä sitten?
Loistava syy vaihtaa esim, yhtenäisen ketjun kanssa, jolloin tulee huollettua haarukan linkun laakeroinnit
samalla.

Kuten sradder/ape mainitsi, varmaan hyvinkin heikot materiaalit kestävät, liekö magnesiumseokset peräti
tehdastiimeillä käytössä.


t: tamyam

Avatar
TESTO
Viestit: 499
Liittynyt: To Syys 16, 2010 12:00 am
Paikkakunta: Suzuki GSX-R 7/13 -88, GSX-R 7/12 -89 ja GSXR 1340 APE -86 GSXR 1100 -92, Yamaha YG1 -69

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja TESTO » La Tammi 25, 2014 6:41 pm

-Ape- kirjoitti:Perus konepajatavaraa ovat ainakin S235 ja S355, joissa numero tarkoittaa murtolujuutta. Tohon hommaan teräslaatu S355 passaa oikein hyvin. S235 on vähemmän lujaa, mutta toimii sekin aivan varmasti.
Vähän pilkunnussintaa, numero tarkoittaa materiaalin miminimyötölujuutta, S235=235MPa, S355... jne.. Murtolujuus teräksillä sitten myötölujuutta suurempi. Kyseisen jännityksen alaisena materiaaliin ei vielä tule pysyviä muodonmuutoksia. Suunnittelun perustana käytetään myötölujuutta+varmuuskertoimia, jolloin materiaalia voidaan käsitellä suunnittelussa ehyenä. Murtorajalla suunniteltaessa elettäisiin tavallaan "rajoilla", kestää, ei kestä.

Tuon halvemman alsan myötölujuuduksi ilmoittaa eräs valmistaja 220-260MPa, eli ei kaukana S235:stä. Sikäli jos esim. S235 olisi riittävä lujuudeltaan.

Avatar
-Ape-
Viestit: 2153
Liittynyt: La Tammi 15, 2005 1:00 am
Paikkakunta: Läjä romuja.

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja -Ape- » Su Tammi 26, 2014 12:39 am

TESTO kirjoitti:Vähän pilkunnussintaa, numero tarkoittaa materiaalin miminimyötölujuutta...
Oops. Sorry, mun näppishäiriö. Ihan hyvä oikaisu. :)
"Kun lopulta kuolen, toivon että elämästäni saisi tehtyä todella viihdyttävän kirjan tai elokuvan."

Avatar
TESTO
Viestit: 499
Liittynyt: To Syys 16, 2010 12:00 am
Paikkakunta: Suzuki GSX-R 7/13 -88, GSX-R 7/12 -89 ja GSXR 1340 APE -86 GSXR 1100 -92, Yamaha YG1 -69

Re: Takarattaan teko itse

Viesti Kirjoittaja TESTO » Su Tammi 26, 2014 8:30 am

-Ape- kirjoitti:
TESTO kirjoitti:Vähän pilkunnussintaa, numero tarkoittaa materiaalin miminimyötölujuutta...
Oops. Sorry, mun näppishäiriö. Ihan hyvä oikaisu. :)
Aattelinkin näin, mut oli pakko alkaa heti pätemään. :D

Vastaa Viestiin