kuiduttajat hei

Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo

Avatar
---allright---
Viestit: 446
Liittynyt: Su Huhti 13, 2008 12:00 am
Paikkakunta: fäitteri

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja ---allright--- » Ke Marras 14, 2012 7:20 am

---allright--- kirjoitti:
GertMüller kirjoitti:Eikö tuohon malliin myydä lasikuituisia tankinkuoria? Maksaa 60-80€, ja siihen olis helppo itse tehdä paikka mittarille...
ei ole silmään sattunut täytyy vähän googletella ja selata ebay läpi kiitoksia vinkistä
ei kovin kauaa tarttenut googlettaa kun löytykin aika monta lasikuitu kourta.
mut tyhmä kysymys eikö ihan samalla lailla sitten saumat repee jos ton päälle kuiduttaa ? pelkän mittarin paikan ?

Avatar
S^X
Viestit: 1048
Liittynyt: Ke Syys 06, 2006 12:00 am
Paikkakunta: K5 ja 636

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja S^X » Ke Marras 14, 2012 10:06 am

Kuitu = > kuituun vasten reagoi hieman eritavalla kuin kuitu = > muoviin.

Eli ei pitäis olla teknisesti ongelmaa liittää tuohon,eriasia saako siitä sitten viimeistellyn ja hyvännäköisen.
TRR

We're The First Ones To Starve
We're The First Ones To Die

nopeevaras
Viestit: 18
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2011 12:00 am
Paikkakunta: pc31

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja nopeevaras » Ke Marras 14, 2012 8:47 pm

IMO helpompi tehdä siisti saumallinen kuin siisti saumaton. Itse koittaisin seuraavaa:

-Alumiinifolio tiukasti tankin päälle (pakkausteipillä kiinni, ja maalarinteipillä suojata mahdollisilta valumilta).
-Alumiinifolion päälle pari kolme kerrosta kuitua, antaa kovettua.
-Mallaa mittaristoa kuidutetun alueen päälle, ja piirtää tussilla haluamansa rajat.
-Kuituläpyskä irti tankista ja sahaa, viilaa, hioo tai puree läpykän muotoonsa.
-alumiinifoliot pois tankista, kuituläpyskä takaisin, maalarinteipillä tankkiin kiinni.
-Mittariston ympärille mihin ei halua kuitua foliota/pakkausteippiä.
-Mittaristo haluamaan asentoon läpyskän päälle, teipillä tai what ever tiukasti kiinni.
-yhdistelmä irti tankista
-Akan vaatekaapista nyysit (tai omasta, jos käytät) sukkahousut.
-Pingotetaan sukkahousut komeuden päälle. siis tässä tarkoitettiin sitä mittaristo-läpyskä yhdistelmää, ei "koko komeutta". Solmitaan tiukka solmu tankin puolelle.
-varovainen housujen kostutus, vähän enemmän reunoilta mistä sukkahousut ottaa lasikuitulärpäkkeeseen.
-kuitua aletaan latomaan komeuden päälle, varotaan ettei paljon mene mittariston päälle sinne minne sitä ei halua.
-Annetaan kuivua.
-Dremelillä, viilalla, hiomalla, rälläkällä ylimääräiset kuidut pois.
-viimeiset mallaukset tankinpäälle
-Kittiä, hiomista, maalausta.
-Liimaa vehje kiinni tankkiin joko 2-naamaisella teipillä tai lasiliimalla.
-mieti mistä vedät piuhat.

Avatar
janis77
Viestit: 137
Liittynyt: Su Kesä 24, 2007 12:00 am
Paikkakunta: bandit 1200 turbo

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja janis77 » Ke Marras 14, 2012 10:19 pm

SGB 202

Avatar
Zeri
Viestit: 684
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 12:00 am
Paikkakunta: 954rr Honda, 250 KTM exc-f, 9r Buell, XL500 Honda

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja Zeri » To Marras 15, 2012 4:10 pm

ainakin nimimerkillä (se_on_se_ja_sama tai jotain tuohon suuntaan) on vissiin enemmänki nuita lasikuituhommia harrastellu, myyntitopicista ainakin löytyy kaikenmaailman lasikuitukopioo. Tosiaan kuten joku jo sanokin, riippuen muovin laadusta, voi olla vaikee saada pysymään lasikuitu kiinni siinä. Ite joskus kuiduttelin semmosta pientä jatkopalaa supermoton sivukatteisiin et sai takakatteen kanssa istumaan niin tuppas kyllä pienestäki väännöstä raksahtaan irti.

Avatar
simppask4
Viestit: 367
Liittynyt: La Helmi 11, 2006 1:00 am
Paikkakunta: crf250r ja toinen varkailla

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja simppask4 » Pe Marras 16, 2012 12:10 pm

Jonkun verran tullu noita muovisia osia lasikuidulla korjattua ja ihan hyvin on toiminut. Eihän se varmaan paras vaihtoehto ole ja kuten tossa ylempänäkin jo mainitaan, ettei ihan hirveästi vääntelyä kestä. Perus katupyörän katteet, tankit sun muut ei nyt kuitenkaan ihan hirveästi altistu vääntymiselle ilman kaatuamista. Joten lasikuitu on ihan hyvä ja toimiva vaihtoehto näissä hommissa.

Omia vinkkejä muovin ja lasikuidun yhdistämiseen:

-Hioo muovin TODELLA karkealla paperilla ja tekee vaikka rälläkällä viiltoja siihen lisäksi.
-Porailee muoviin reikiä, jotta hartsi pääsee valumaan läpi asti.
-Vetää pensselillä hartsia muovin päälle, ennenkuin laittaa mattoa (älä säästele hartsia!)
-Jos mahdollista, niin ensimmäisen kerroksen kuivuttua, vedät kuidut samalla tavalla toiseltakin puolelta, niin että kuidut yhdistyvät toisiinsa. Tämä tekee kiinnityksestä paljon jämerämmän, kun kiinnitys katteeseen tapahtuu molemmin puolin.
-Älä sen kummemmin hio kuidun reunakohtia ohuemmiksi, vaan vedät vaan kitit päälle! Tällä tekee sauma kohtien halkeamisesta epätodennäköisempää.


Nämä ei siis ollut mitään ammattilaisen vinkkejä, vaan omia, toimiviksi todettuja tapoja.


:wavey:


Ja niin, tässä sinun tapauksessasi ostaisin kyllä lasikuituisen tankinkuoren, johon alkaa sitten väsäilemään sitä mittarin paikkaa. Varsinkin kun ei näytä juuri mitään maksavankaan.

dumbfuck
Viestit: 206
Liittynyt: Su Elo 20, 2006 12:00 am
Paikkakunta: blade

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja dumbfuck » Pe Marras 16, 2012 11:08 pm

simppask4 kirjoitti:Jonkun verran tullu noita muovisia osia lasikuidulla korjattua ja ihan hyvin on toiminut. Eihän se varmaan paras vaihtoehto ole ja kuten tossa ylempänäkin jo mainitaan, ettei ihan hirveästi vääntelyä kestä. Perus katupyörän katteet, tankit sun muut ei nyt kuitenkaan ihan hirveästi altistu vääntymiselle ilman kaatuamista. Joten lasikuitu on ihan hyvä ja toimiva vaihtoehto näissä hommissa.

Omia vinkkejä muovin ja lasikuidun yhdistämiseen:

-Hioo muovin TODELLA karkealla paperilla ja tekee vaikka rälläkällä viiltoja siihen lisäksi.
-Porailee muoviin reikiä, jotta hartsi pääsee valumaan läpi asti.
-Vetää pensselillä hartsia muovin päälle, ennenkuin laittaa mattoa (älä säästele hartsia!)
-Jos mahdollista, niin ensimmäisen kerroksen kuivuttua, vedät kuidut samalla tavalla toiseltakin puolelta, niin että kuidut yhdistyvät toisiinsa. Tämä tekee kiinnityksestä paljon jämerämmän, kun kiinnitys katteeseen tapahtuu molemmin puolin.
-Älä sen kummemmin hio kuidun reunakohtia ohuemmiksi, vaan vedät vaan kitit päälle! Tällä tekee sauma kohtien halkeamisesta epätodennäköisempää.


Nämä ei siis ollut mitään ammattilaisen vinkkejä, vaan omia, toimiviksi todettuja tapoja.


:wavey:


Ja niin, tässä sinun tapauksessasi ostaisin kyllä lasikuituisen tankinkuoren, johon alkaa sitten väsäilemään sitä mittarin paikkaa. Varsinkin kun ei näytä juuri mitään maksavankaan.
Ja se kannattanee myäs ottaa huomioon, että muovilaatuja on lähes yhtä monta, ku persreikiä.. Nää laadut, mitä käytetään kura-/moto-/enduropyörissä(semmonen"rasvasen tuntunen". ne kuuluu kestää kiertämistä,mistä johtuen siihen ei ota mikään kiinni. Kaikkein viimeks lasikuitu.. Mut kyllä se taitaa olla enemmän tai vähemmän pyhällähengellä ja tuurilla oma osansa, ku suoraan muoviin laminoidaan..Mitä "lasimaisempi ", tai kovempi laatu, esmes akryyli. Sitä lujemmin pitää..
"Kun lopulta viimein kuolen,akka tulee ja herättää ennen aamu kahdeksaa ja raahaa väkisin IKEAAN sohvatyyny ostoksille!!

Mju0288
Viestit: 444
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Angel

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja Mju0288 » La Marras 17, 2012 12:05 am

pommikone kirjoitti:Oma mielipide!

Moni on pilannut hyvän näköisen tankin jollain homolla mittarilla joten heitä se mittari huitsin vittuun ja katso vauhti vaikka tähdistä.
Oma mielipide, mutta ihan vtun hyvä!!!! :D Tähdistä... :D

Tottapuhuen, ihan vtun vaikea saada suoraan tankin päälle siististi tehtyä. Muotti koko paskan ympäri vois olla kova.
Ahdin määrää tahdin

Avatar
Smokie
Viestit: 3037
Liittynyt: La Touko 28, 2005 12:00 am
Paikkakunta: Vanha mutta paska

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja Smokie » La Marras 17, 2012 12:10 am

kiduttajat hei
Pidäppä mun kaljaa ja kato tätä!!

Avatar
Kapteeni_Hidas
Viestit: 319
Liittynyt: Ti Heinä 12, 2011 12:00 am
Paikkakunta: CBR929

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja Kapteeni_Hidas » La Marras 17, 2012 12:52 am

Smokie kirjoitti:kiduttajat hei
Moro, mitäs Smokielle kuuluu ?

Avatar
simppask4
Viestit: 367
Liittynyt: La Helmi 11, 2006 1:00 am
Paikkakunta: crf250r ja toinen varkailla

Re: kuiduttajat hei

Viesti Kirjoittaja simppask4 » La Marras 17, 2012 2:52 pm

dumbfuck kirjoitti:Ja se kannattanee myäs ottaa huomioon, että muovilaatuja on lähes yhtä monta, ku persreikiä.. Nää laadut, mitä käytetään kura-/moto-/enduropyörissä(semmonen"rasvasen tuntunen". ne kuuluu kestää kiertämistä,mistä johtuen siihen ei ota mikään kiinni. Kaikkein viimeks lasikuitu.. Mut kyllä se taitaa olla enemmän tai vähemmän pyhällähengellä ja tuurilla oma osansa, ku suoraan muoviin laminoidaan..Mitä "lasimaisempi ", tai kovempi laatu, esmes akryyli. Sitä lujemmin pitää..
Olet kyllä aivan oikeassa, että crossipyörien katteissa lasikuitu tuskin hyvin pysyy. Tämän takia tekstissäni lukikin
simppask4 kirjoitti:perus KATUPYÖRÄN katteet
Tästäkin olen useasti kuullut/lukenut kommentteja "ei tule pysymään" mutta jännä juttu, kun on tupannut kuitenkin pysyvän. Olen heittänyt lipat pyörällä, jossa peräkate ja sivukatteet ovat lasikuitua/muovia. Katteet ottivat kuitenkin sen verran osumaa, että halkesivat ja naarmuuntuivat, mutta lasikuidut eivät irronneet muovista mistään kohtaa. Ehkä tässä sitten oli sitä mainitsemaasi "pyhää henkeä"

Ja vielä itseäni lainaten:
simppask4 kirjoitti:Nämä ei siis ollut mitään ammattilaisen vinkkejä, vaan omia, toimiviksi todettuja tapoja.
En kehota ketään kokeilemaan..

Vastaa Viestiin