Mitä litkua osien pesualtaaseen ???

Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo

Avatar
Komentaja
Viestit: 497
Liittynyt: Ke Elo 30, 2006 12:00 am
Paikkakunta: suzukeja+hva

Mitä litkua osien pesualtaaseen ???

Viesti Kirjoittaja Komentaja » Ma Elo 13, 2012 8:52 pm

Mitä litkua TE käytätte pesualtaassa ? Itellä oli tärpättiä, pesee hyvin mutta haisee karmeelle... Aattelin laittaa tupaöljyä seuraavaksi. Haisee sekin kyllä... Olisko parempia ideoita ??? :wavey:
HEI HEI Hanna ja lapset! Isi lähtee taivaaseen...

Arttu
Viestit: 715
Liittynyt: Ke Huhti 20, 2005 12:00 am
Paikkakunta: GSX1100ti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Arttu » Ma Elo 13, 2012 9:40 pm

No löpö on jokseenkin säällinen vaihtoehto, jos on isompi allas ja litkua on tarkoitus säilöä siinä pysyvämmin. Se ei ainakaan haihdu kovin vauhdikkaasti, käry on kuitenkin ärsyttävän puoleinen. Lisäksi jos pitää saada rasvattomia osia, niin ne pitää pestä vielä uudestaan jollain paremmalla liuottimella.

Vähän sivistyneempi vaihtoehto olisi lamppuöljy. Ei haise juurikaan, kunhan ottaa sellaista "hajutonta". Kuivuu myös melko täydellisesti osista. Litrahinta on tietty jonkun verran löpöä kovempi enkä tiedä kannattaako säilöä avonaisessa astiassa.

Itse olen pyykännyt osia aika paljon myös ihan vesipesulla. Tehoaineeksi esim. Bernerin Jytyä tai jotain muuta vastaavaa teollisuuslitkua, niin rasvakin irtoaa ihan kivasti. Hyvänä puolena litkun voi kipata suhteellisen hyvällä omallatunnolla viemäriin käytön jälkeen.
Arttu

Vastaa Viestiin