Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo
-
Jube666
-
Viestit: 265
-
Liittynyt: La Elo 30, 2003 12:00 am
-
Paikkakunta: Hurley-Anderson
Viesti
Kirjoittaja Jube666 » La Helmi 19, 2011 12:38 am
Katotaas paljonko tällänen idea herättää kiinnostusta/vittuilua täällä.
Eli, kun tossa nyt kesä ajellaan tolla pyärällä nii talvellahan sen vois laittaa atomeiks. Kiinnostus kun on enemmän kallellaan noihin custom/chopper/bobber-lajin pyöriin, niin millaisilla runkomuutoksilla perus nakupyörästä sais duunattua bobberin? Madaltaa pitää tietenkin, mutta miten? Rungon takaosa pitää rälläköidä poikkeen, mitä sanoo ystävämme viranomainen?
Sit tiesti vaihdellaan tankkia, tankoa ja muuta vastaavaa, mutta noi ekat on ne kovimmat kysymykset. Myös hyviä malleja ko. projektista, tekstinä tai kuvina saa esittää!
thelittleone kirjoitti:Ne sun JUBEMURA "vaimentimet" on yksi syy
-
SunGod
-
Viestit: 54
-
Liittynyt: La Huhti 23, 2005 12:00 am
-
Paikkakunta: Vihti
Viesti
Kirjoittaja SunGod » La Helmi 19, 2011 1:14 am
Mielenkiintoista nähä, et millasen vastaanoton tää saa!
Kyllähän noista japsi vehkeistäkin saa ihan näyttäviä bobbereita.
Laitahan kuvaa, ku saat jotain aikaseksi.
Jossain vaiheessa elämää, on tarkotuksena rakennella nimenomaan bobberi jostain vanhasta britti vehkeestä.
Vastarinta on luvallista, jopa suotavaa!!!
-
PalleX2
-
Viestit: 18
-
Liittynyt: Ti Elo 31, 2010 12:00 am
-
Paikkakunta: bsa thunderbolt & raato fäsäri
Viesti
Kirjoittaja PalleX2 » La Helmi 19, 2011 5:06 am
kyllä perus bobberit ja faitterit on sitä oikeaa meininkiä meikäläisestä, eli kaikki ylimääränen roju pois ja miksei vähä nätimmäksi samalla. itellä -69 munapässi valmistumassa vähä scramble stuukilla, tarkotus oli pilkkoa runko ja tehä jäykkäperänen bobber mutta en ihan periaatteestakaan lähe sitä kiikuttamaan 1000km päähän johonki vitun jarrutesteihin joten olen ehostellu sitä vakio rungon kans. ja varmasti joku 80-luvun putkirunkonen isolla koneella olis hyvä aihio, paksut nakit ja takarunko mutiloida niin ettei
näy ko 1cm pemuste penkkinä olis vitun siisti vaikkei tuo sitä orginal bobber meinikiä olekkaan. ja ompi ihan lääkäri sanonu etten ´todennäkösesti ole jakomielinen´ ...silti kiinnostaa faitterit ja bobberit yhtälailla. joulukuusenkoristeteutulchopperit ja tupperware UJB-pyörät ei niinkään
Viimeksi muokannut
PalleX2, La Helmi 19, 2011 5:27 am. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
-
PalleX2
-
Viestit: 18
-
Liittynyt: Ti Elo 31, 2010 12:00 am
-
Paikkakunta: bsa thunderbolt & raato fäsäri
Viesti
Kirjoittaja PalleX2 » La Helmi 19, 2011 5:20 am
niin ja ne jarrutestit vaditaan jos jousitus muuttuu poikkeavaksi alkuperäisestä tai jotenki niin hienosti. eli jos kelulakulma/etujättö tai jousitus ei paljo muutu (niinkö minun tapauksessa takajouset olis poistettu kokonaan) niin helppo nuo rautarunkoset on muutostaakki
jos ei anna omatunto periksi ajaa.
-
ruuvi
-
Viestit: 1251
-
Liittynyt: To Marras 13, 2003 1:00 am
Viesti
Kirjoittaja ruuvi » La Helmi 19, 2011 7:54 pm
.
Viimeksi muokannut
ruuvi, To Maalis 21, 2013 4:00 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
Plaaf
-
Viestit: 1936
-
Liittynyt: Ma Touko 22, 2006 12:00 am
-
Paikkakunta: Ei se ikinä ole valmis..
-
Viesti:
Viesti
Kirjoittaja Plaaf » La Helmi 19, 2011 8:43 pm
"Herkkä aihe: 80-luvun japsinakusta bobber?"
Jos pitäisi yhdellä sanalla vastata niin sanoisin, että mielenkiintoista!
Kaikki rakentelu on minusta pelkkää positiivista ja aina auttaa muita aloittaa mielettömiä projekteja, kun joku ensiksi auraa tietä vähäsen

(Ei koske smokie sinua tämä, kun mies tuntuu tekevän mitä haluaa

)
-
jaket
-
Viestit: 2709
-
Liittynyt: Ti Touko 18, 2004 12:00 am
-
Paikkakunta: SPEED3 1050 & thunderace
Viesti
Kirjoittaja jaket » Su Helmi 20, 2011 5:54 pm
tämmösen nyt tekee aika helposti
http://www.youtube.com/watch?v=AKWRWo__-5w
monissa vanhoissa pyörissä pystyy heittämään tommosen pikkutankin jostain customista. vähän semmoinen vanha AWOL lehden tyyli, britithän laitteli sporster tyyppisiä, tai mustang tankkeja kaikkiin japseihin ja vaihtoivat perän ankanpyrstöön tai vastaavaan.
joissain japseissa on helppo rakenne, kun on vaan yksi ylöputki rungossa, esim CBX hondassa(750) on vain yksi yläputki rungossa, siihenhän tommosen tankin heittää siististi, perärungon lyhentää.
JT
Sportbike is a amplifier for stupidity. One bad idea turns into fatality very fast.
------------------