Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo
-
Turboharri
-
Viestit: 130
-
Liittynyt: Ke Heinä 09, 2008 12:00 am
Viesti
Kirjoittaja Turboharri » La Tammi 24, 2009 9:35 pm
Moron kaikki!!!!!!!
Elikkäs nyt tälläinen, kun mopopaska pikkuhiljaa valmistuu
Pyörä on siis 1100 -89 Gixeri.
Ja mietin tässä shifteriä siihen kiihdytysajoa varten.
saako tollaiseen mitään?
Kun ei ole oikein elektroniikkaohjauksia myllyssä

= (vanha paska

)
Pitäis saada kampe poistumaan mahd.KOVAA
-
serious-sam
-
Viestit: 3176
-
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
-
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin
Viesti
Kirjoittaja serious-sam » Su Tammi 25, 2009 12:12 am
Onhan noita, mutta ainoa miinus on hinta...
Halpoja ei vanhoihin vessoihin ole, jollet satu löytämään jotain tee-se-itse ja säästä sarjaa...
3 eri shifteriä:
Translogic
Trickshifter
Cordona
-
ruuvi
-
Viestit: 1251
-
Liittynyt: To Marras 13, 2003 1:00 am
Viesti
Kirjoittaja ruuvi » Su Tammi 25, 2009 10:36 am
$
Viimeksi muokannut
ruuvi, To Maalis 21, 2013 10:38 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
Wilpertti
-
Viestit: 364
-
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 1:00 am
-
Paikkakunta: Husqvarna TE450
Viesti
Kirjoittaja Wilpertti » Ke Helmi 25, 2009 1:00 pm
Onkos kellään tietoa noista katkaisijoista? Merkki tuotteet maksaa melkein kolmesataa. Hirveä hinta. Tossa edellisessä mainitussa MPS setissä näkyy olevan 15$. Taitaa olla vanha jarruvalokatkaisija tolla rahalla. Mutta onko kellään kokemusta järkihintaisesta ja toimivasta katkaisijasta?
Tulee kadulla leikkimiseen ja ei oikeasti edes tarpeen, mutta kun tossa Zeeltronicin boksissa tollanen toiminto on niin miksikäs ei.
Viljo
-
LEQ
-
Viestit: 1663
-
Liittynyt: Ti Elo 28, 2001 12:00 am
-
Paikkakunta: GSX12RRt+GSX-R1277+Katana+KZ1170tbo '73+R1RR+FB Suzuki inj+SSB Suzuki
-
Viesti:
Viesti
Kirjoittaja LEQ » Ke Helmi 25, 2009 1:16 pm
Hyvää ja ilmaista ei ole olemassa näissäkään tuotteissa.
Kokemusta on erilaisista jarruvalo-/sivujalantuki-/mikrokytkinpatenteista ja on tullut todettua, että mikään sellainen, joka perustuu suoraan vaihdekiksin liikkeen tunnistamiseen ei toimi edes välttävästi, joka taas johtuu osittain siitä, että eri vaihteiden välillä vipu liikkuu eri verran ja jää jopa marginaalisesti eri asentoon.
Ne, jotka tulevat välitankoon tai ovat potentiometrisiä, toimivat kuin junan vessa. Itsellä Corboda ja tullut joitakin kappaleita Translogicejakin asennettua ja kyllä toimii.
-
Läski
-
Viestit: 1024
-
Liittynyt: Pe Elo 31, 2001 12:00 am
Viesti
Kirjoittaja Läski » To Helmi 26, 2009 1:03 pm
Cordona GP kytkin on 140,- luokkaa uutena. Translogicilta löytyy myös omansa, mutta on muistaakseni kalliimpi. Molemmat on pakissa ja Cordonaa olen ehtinyt käyttämään. Toimii hyvin ja säätäminen helppoa. Samoin kuulemma translogic, mutta se selviää ensi kaudella.
Mun mielestä kannattaa investoida kunnon kytkimeen. Jarruvalokatkaisijalla voi ohjailla MSBC:tä ym jos tarvii ylimääräinen katkaisija laittaa, mutta shifterin kanssa oma kanta on, että laita kerralla kunnolla.
....vaan eipä tässä tainnu mitään uutta olla